פאטמה - be-atzmi

פאטמה, גרושה +1, מחיפה.

כיום: סייעת לרופא שיניים בכיר בבית חולים.

“נכנסתי לתוכנית כאישה חסרת ביטחון, בלי רצון  וחסרת  כל. היום אני מרגישה שקבלתי הזדמנות להגשים את חלומותיי”

—————————

במשך שנים ארוכות היתה פאטמה עקרת בית, כשהיה לה ברור כי היא מצופה להישאר בבית, ולא לעבוד. בעקבות יחסים קשים בבית, עזבה פאטמה את הבית, יחד עם בנה. פאטמה הבינה כי היא חייבת לבנות מחדש את חייה, כמעט מההתחלה, וכך הגיעה אל תכנית התעסוקה ‘אשת חיל’.

היא צורפה לקבוצת נשים בהובלת רכזת העמותה. פאטמה מציינת שכל שהיא נזקקה לו באותו שלב היה תמיכה והעצמה והיא אף לא התעניינה באמת בחיפוש עבודה. היא הבינה עד כמה היה מצבה קשה ומקובע קודם לכן והיא בעיקר נזקקה וקיבלה תמיכה והבנה מהנשים בקבוצה ומהרכזת.

במקביל לתהליך הקבוצתי, רכזת בעצמי החלה לעבוד עם פאטמה על האפשרות שתחפש עבודה, דבר אותו היה לפאטמה מאד קשה בהתחלה, שכן הרגישה שאין בכוחותיה לעשות זאת עדיין. לאחר הליך ליווי ממושך בו פאטמה התחזקה, היא הבינה שנכון לה להתחיל לעבוד ובחרה ללכת לכיוון של עבודה כסייעת לרופא שיניים.

פאטמה החלה ללמוד, אבל הקשיים המשיכו לפקוד אותה כשבנה אושפז למשך תקופה בבית חולים. בתוך הקשיים החליטה פאטמה לוותר על הלימודים. רכזת ‘בעצמי’ לא ויתרה עליה, ביקרה אותה בבית החולים וחזרה והתעקשה שלא תוותר לעצמה. לאחר שבנה השתחרר מהאשפוז, הצליחה רכזת הארגון לשכנע את המכללה בה פאטמה למדה שתאפשר לה לחזור ללימודים, על אף שהפסידה תקופה ארוכה מלימודיה.

לאחר  3 חודשי לימוד נוספים, אחד ממורי המכללה הזמין את פאטמה לעבוד במרפאה הפרטית שלו.

מספר שנים לאחר תחילת השתתפותה בתכנית התעסוקה, נמצאת פאטמה הרחק מחייה הקודמים. כפי שמתארת: “נכנסתי לתוכנית כאישה חסרת ביטחון, בלי רצון  וחסרת  כל. היום אני מרגישה שקבלתי הזדמנות להגשים את חלומותיי, להיות אישה עצמאית. אני לא זקוקה לעזרה של האחים שלי או של הגרוש שלי, זאת אני שהחלה לתמוך באחים ובאחיות שלי. אני עובדת כיום  כעוזרת למנתח בכיר בבית חולים בחיפה, ובקופת חולים כללית . לא אעצור כאן אני מתכוונת להמשיך בלימודים ובעבודה”

בכל הזדמנות משתפת פאטמה בכל שקיבלה מתכנית התעסוקה, ומציעה לכל אישה שהיא מכירה להצטרף. גם שתי אחיותיה החלו בעקבותיה להשתתף בתוכניות של ‘בעצמי’.